Založ si blog

Agentúry dočasného zamestnávania sú čoraz viac obľúbené

V krízových časoch, aké momentálne firmy zažívajú, sa otvára priestor prideľovaniu zamestnancov cez agentúry dočasného zamestnávania (ADZ). Ich podstatou je dočasne prideliť pracovníka na určitú pozíciu k užívateľskému zamestnávateľovi. Títo zamestnanci však ostávajú kmeňovými zamestnancami agentúry. Tá za nich platí taktiež všetky odvody. 

Ich výhodou pre firmy je to, že zamestnanca majú prideleného dočasne. Často agentúrnych pracovníkov využívajú výrobné podniky, kde dochádza k potrebe pracovnej sily na určité požadované časové obdobie. Vedia tak veľmi rýchlo reagovať na výkyvy v potrebe zamestnancov. 

Rozdiel medzi personálnou agentúrou a agentúrou dočasného zamestnávania

Hlavnou činnosťou personálnej agentúry je sprostredkovanie zamestnania za úhradu. Personálna agentúra, na rozdiel od agentúr dočasného zamestnávania, priamo osoby, ktorým chce zabezpečiť prácu, nezamestnáva. Na založenie personálnej agentúry postačuje udelenie živnostenského oprávnenia v oblasti sprostredkovania zamestnania za úhradu.

Licencia pre agentúry dočasného zamestnávania

ADZ môže založiť tak fyzická, ako aj právnická osoba. Najčastejšie agentúry dočasného zamestnávania podnikajú ako s.r.o.. Ak chcete prideľovať zamestnancov, musíte si požiadať o licenciu na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Niekedy klienti siahnu po možnosti ready-made agentúry dočasného zamestnávania na predaj, začať podnikať tak môžu okamžite.

Získať licenciu na ADZ môže len spoločnosť, ktorá nemá žiadne nedoplatky voči daňovému či colnému úradu, taktiež v Sociálnej a zdravotnej poisťovni. S.r.o. musí mať vlastné imanie najmenej 30.000 EUR. Skúma sa taktiež, či predmetná spoločnosť za posledné 3 roky neporušila zákaz nelegálneho zamestnávania. To sú len niektoré požiadavky, tu nájdete pomerne komplexné informácie o založení agentúry dočasného zamestnávania

Vysielanie zamestnancov do zahraničia

Ústredie práce vydáva povolenie, ktoré platí iba na území SR. Pokiaľ máte záujem prideľovať zamestnancov do zahraničia, musíte požiadať aj o licenciu v danej krajine. Čo sa týka SR, žiadateľ taktiež v žiadosti uvádza, v ktorých krajoch má záujem zamestnancov prideľovať. Štandardne sa do žiadosti uvádzajú všetky kraje. Advokátska kancelária AKMV vie zabezpečiť aj licenciu na ADZ v Nemecku či v Čechách. 

Na konci roka musíte podať správu o činnosti

Každá agentúra má povinnosť najneskôr do konca marca predložiť Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny správu o činnosti za predchádzajúci rok. Tú je možné zaslať ústrediu e-mailom alebo poštou. V prípade, ak tak agentúra nespraví, hrozí jej, že jej ústredie práce licenciu zruší. Prísť o licenciu môže agentúra aj v prípade, ak za rok nepridelí ani jedného zamestnanca. 

Autor: Advokátska kancelária AKMV. 

Kde si cudzinec vybaví lekárske vyšetrenie pre cudzineckú políciu?

03.02.2021

Ste cudzinec a práve ste získali pobyt na Slovensku? Cudzinecká polícia od Vás bude v niektorých prípadoch vyžadovať potvrdenie, že netrpíte chorobou ohrozujúcu verejné zdravie. Toto potvrdenie je potrebné predložiť do 30 dní odo dňa prevzatia dokladu o pobyte. Kto vyšetrenie pre cudzincov vykonáva? Cudzineckej polícii je nutné dokladovať posudok preukazujúci [...]

Igor Matovič, príhovor

Matovič pozýva do víťazného boja: Rozhodujúce budú najbližšie týždne

06.03.2021 20:50

Premiér tvrdí, že každé nedodržanie opatrení ohrozuje slabších.

fiat auto naháňačka košice

Naháňačka v Košiciach, auto nezastavili ani výstrely

06.03.2021 20:32

Vodič nemal rúško, zdalo sa, že je opitý alebo pod vplyvom inej návykovej látky, a zvláštne gestikuloval.

Škola / Žiak / Žiaci /

Dátoví analytici radia: Nepúšťajte deti do škôl

06.03.2021 20:13

Zastúpenie detí a mladých ľudí nikdy nebolo tak vysoké ako teraz. Preto analytici radia neotvárať školy.

Referendum 2021, Robert Fico

Referendum 2021. Opozícia hovorí, že má už státisíce podpisov

06.03.2021 16:39

Kedy budú zozbierané podpisy pod referendum, ktorým chce opozícia, ale aj odbory či nespokojní ľudia vyvolať predčasné voľby?

JUDr. Veronika Michalíková, MBA

Právne novinky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 1375x
Priemerná čítanosť článkov: 688x

Archív